Tutvu Eesti rauaaja matmispaikadega, mis on ühed suurimad ja paremini säilinud Eestis.
Mis on kivikalmed?
Kivikalmed on kividega piiratud või kaetud hauad, kus maeti surnuid koos nende isiklike esemetega. Kivikalmete ehitamine oli levinud Euroopas alates pronksiajast kuni keskajani. Eestis on leitud umbes 3000 kivikalmet, millest enamik kuulub varasele rauaajale (umbes 500 eKr – 450 pKr). Kivikalmete kuju ja suurus võisid erineda sõltuvalt ajastust, piirkonnast ja matusekommetest.
Millised on Kõmsi kivikalmed?
Kõmsi kivikalmed asuvad mõlemal pool Risti–Virtsu maanteed Kõmsi õigeusu kiriku lähedal. Seal on kokku kuus kivikalmet, millest viis on nn tarandkalmed ja üks on põletusmatustega kivikalme. Tarandkalmed koosnevad ühest või mitmest ristkülikukujulisest kivist tarandist, mis on paigutatud rühmiti või reas. Põletusmatustega kivikalme on korratu siseehitusega ja sisaldab tuha- ja luujäänuseid.
Kõmsi kivikalmed pärinevad erinevatest ajastutest. Viis tarandkalmet on vanemast rauaajast (umbes 500 eKr – 50 pKr) ja üks põletusmatustega kivikalme on nooremast rauaajast (umbes 450 – 1050 pKr). Kalmetest leitud esemed viitavad, et seal maeti peamiselt kohalikke talupoegi, aga ka mõningaid kaupmehi ja sõdalasi. Leitud on näiteks pronksist ehteid, rauast relvi, savinõusid, klaashelmeid ja rooma münte.
Kõmsi kivikalmeid on uuritud mitmel korral alates 1914. aastast, mil neid avastas arheoloog Adolf Friedenthal. Hiljem on neid kaevanud Vello Lõugas (1969–1972) ja Mati Mandel (1979–1981). Kaks paremini säilinud tarandkalmet on pärast läbikaevamist taastatud ja jäetud paigale, et külastajad saaksid neid imetleda. Kalmete lähedal on ka umbes 400 muistset põllukivihunnikut, millest 77 on samuti läbi kaevatud.
Miks külastada Kõmsi kivikalmeid?
Kõmsi kivikalmed on väärtuslik osa Eesti kultuuripärandist ja ajaloost. Need annavad tunnistust meie esivanemate elust, uskumustest ja matusekommetest. Kõmsi kivikalmed on ka ilusad ja muljetavaldavad vaatamisväärsused, mis sobivad hästi looduses jalutamiseks ja fotode tegemiseks.
Kalmed on avatud aastaringselt ja tasuta. Palun austage neid kui pühasid paiku ja ärge rikkuge ega võtke midagi kaasa. Nautige oma külastust ja avastage Eesti ajalugu!
Kasutatud allikas Kõmsi kivikalmed